29 Οκτωβρίου 2018

ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ, ΑΣΑ ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ, ΕΝΩΣΗ ΚΑΙ ΚΥΠΑΡΙΣΣΟΣ . Αναλυτικά το τι έκαναν το Σαββατοκύριακο .

Στον 8ο όμιλο της Γ ΕΘΝΙΚΗΣ,  ο Αμβρυσσέας Διστόμου επικράτησε εύκολα με 3-0 απέναντι στον Πάμισο Μεσσήνης στο γήπεδο της ΕΠΣ Βοιωτίας,

Βίντεο με τα καλύτερα στιγμιότυπα από τον αγώνα του ΑΜΒΡΥΣΣΕΑ με τον Πάμισο

=====================================================

Παρνασσός Αράχωβας – Α.Ε. Ορχομενού 1-1

Η ΑΕΟ που έχασε πέναλτι στο 19' προηγήθηκε στο 52’ με τον Τσαγκαλίδη, αλλά η ομάδα της Αράχωβας σκόραρε με τον Ζνγκούρο στο 75’ και έτσι οι ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό

Στο δημοτικό γήπεδο της Αράχωβας διεξήχθη ο αγώνας που τράβηξε τα περισσότερα βλέμματα στην 6η αγωνιστική του προγράμματος του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας της Ενωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων Βοιωτίας 2018-2019.
Η ομάδα του «Αθλητικός Σύλλογος Αράχωβας “Ο Παρνασσός”», που είχε κάνει ένα εντυπωσιακό σερί, τεσσάρων νικών, πριν ηττηθεί με 3-0 στο δημοτικό γήπεδο του Καπαρελίου από την ομάδα του «Π.Α.Σ. “Κιθαιρών” Καπαρελίου», είχε συγκεντρώσει 12 βαθμούς και βρισκόταν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, υποδέχθηκε την ομάδα της «Αθλητική Ενωση Ορχομενού», που έχει δείξει ότι στοχεύει πολύ ψηλά, αν και νεοφώτιστη και με 3 νίκες και 2 ισοπαλίες είχε 11 βαθμούς και βρισκόταν στην 4η θέση.
Το παιχνίδι δεν ήταν ιδιαίτερα ποιοτικό, αλλά είχε την δική του ομορφιά καθώς είχε πολλές καλές στιγμές στα καρέ των δυο ομάδων. Η ομάδα της Αράχωβας ευτύχησε να έχει σε καλή ημέρα και τον Τσίμα.

Η εικόνα του αγώνα

Η ομάδα της Αθλητικής Ενωσης Ορχομενού είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ στο 19’ με το πέναλτι («καθαρή» ανατροπή) που κέρδισε ο Τρικαμηνάς από τον Βασιλείου.
Την ποινή εκτέλεσε ο Γάτσος, αλλά ο Τσίμας απέκρουσε και έσωσε την ομάδα του.
Οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι και στο 39’, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, στην κεφαλιά του Βούλγαρη η μπάλα φαίνεται να βρήκε στο χέρι του Γούλα ο οποίος είχε γυρισμένη την πλάτη του, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζεται».
Η Α.Ε.Ο. που έδειξε ότι ήθελε περισσότερο την νίκη προηγήθηκε, τελικά, στο 52’ σε μια γρήγορη επίθεση. Ο Καρακατσάνης προώθησε στον Τσαγκαλίδη, αυτός έδωσε αριστερά, ο Αλεξανδρής από το ύψος της περιοχής έπιασε το δυνατό σουτ, ο Τσίμας απέκρουσε, αλλά η μπάλα πήγε στον Τσαγκαλίδη ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα.
Οι παίχτες του Παρνασσού Αράχωβας, όμως, κατάφεραν και έσωσαν την παρτίδα.
Στο 75’ κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο. Στην εκτέλεση ο Τσώνης έδωσε στον Ντέβις Ζνγκούρο και αυτός με δυνατό σουτ νίκησε τον Γκουλή.
Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στα υπόλοιπα λεπτά για το γκολ της νίκης, αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση.

Οι «πρωταγωνιστές»
Α.Σ. Αράχωβας “Ο Παρνασσός” (Νίκος Γεωργακόπουλος): Τσίμας – Βασιλείου, Ζνγκούρος, Γούλας, Ζουλέκου (85’ Γιαννέλος), Χότζα, Τσώνης, Καραμπελούσης, Τσαμανές (90’ Καλατζής), Τόλιας, Περβελης.
Α.Ε. Ορχομενού (Χρήστος Θεοχάρης): Γκουλής – Τσαγκαλίδης, Βούλγαρης, Στεργίου, Ζαννιάς, Γρίβας, Τρικαμηνάς, Αλεξανδρής (68’ Μιχαήλ), Καρακατσάνης, Γάτσος, Νούλας (82’ Κατσαρός).
Στον πάγκο: Αβράμπος – Δημόπουλος, Αβράμπος, Μυλωνάς, Κατής.
Διαιτητής ήταν ο Φάνης Φλώτσιος με βοηθούς τον Κώστα Γεωργαντά και τον Νίκο Σοφό.

Κυπάρισσος Αντίκυρας

εκτός έδρας ήττα για την ομάδα μας στον αγώνα για την 6η αγωνιστική κόντρα στην ομάδα του ΑΚΡΑΙΦΝΙΟΥ
❗️μέτριο πρώτο ημίχρονο παρά το καλό πρώτο 15λεπτο και τις 2 καλές ευκαιρίες για γκολ ,παρόλα αυτά το ημίχρονο μας βρήκε να χάνουμε 1-0
➡️στην επανάληψη σαφώς βελτιωμένοι είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού κάναμε φάσεις κ ισοφαρίσαμε το σκορ
❌ στο σημείο αυτο ο επόπτης αποφάσισε να γίνει το πρόσωπο του ματς κ σε τουλάχιστον δυο περιπτώσεις έκοψε την ομάδα μας με ανύπαρκτα οφσάιντ σε προφανή θέση για γκολ στερώντας μας την ευκαιρία να προηγηθούμε και τις πιθανοτητες να φύγουμε με κάτι θετικό απο τον αγώνα.
➡️στο 90’ έγινε ένα σουτ το οποίο ύστερα απο κόντρα άλλαξε πορεία η μπαλα κ κατέληξε στα δίχτυα μας