10 Οκτωβρίου 2016

Τρία στα τρία για τον Γυμναστικό Σύλλογο Ιτέας

Τρεις αγώνες, τρεις νίκες για τον Γυμναστικό Σύλλογο Ιτέας αυτό το Σαββατοκύριακο σε όλες τις κατηγορίες που αγωνίστηκε!

Πολύ σημαντικές επιτυχίες σημείωσαν οι ομάδες καλαθοσφαίρισης τουΓυμναστικού Συλλόγου Ιτέαςστις κατηγορίες Ανδρών (Α' ΕΣΚΑΣΕ), Εφήβων (Δ' Όμιλος) & Παίδων (Δ' Όμιλος) σημειώνοντας άνετες και εντυπωσιακές νίκες με μεγάλη διαφορά σκορ σε όλες τις περιπτώσεις.

Η ομάδα Ανδρών που έπαιξε στον εναρκτήριο αγώνα του πρωταθλήματος της Α' ΕΣΚΑΣΕ επικράτησε χθες το απόγευμα απέναντι στον ΑΟ Μώλο με 88-65, με την ομάδα του Χρήστου Μωραϊτη να παίρνει διαφορά ασφαλείας από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο του αγώνα με βασικό συστατικό της επιτυχίας την πολύ πιεστική άμυνα. Η ομάδα μας προηγήθηκε στο ημίχρονο με σκορ 55-36 και όλα από κει και πέρα ήταν πολύ εύκολα. Όλα τα παιδιά του Γ.Σ. αγωνίστηκαν πολύ καλά με τους Πράππα και Γεωργαντά να βρίσκονται σε μεγάλη μέρα (18 και 17 πόντοι αντίστοιχα).

Το τελικό σκορ του αγώνα 88-65 ήρθε φυσιολογικά για την ομάδα μας που πέτυχε μια σημαντική - κυρίως από άποψη ψυχολογίας - εντός έδρας νίκη. Το επόμενο Σάββατο η Ομάδα Ανδρών αγωνίζεται στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α' ΕΣΚΑΣΕ εκτός έδρας με τον Απόλλωνα στη Λιβαδιά στις 6 το απόγευμα. (Πατήστε εδώ για να δείτε τις υπόλοιπες αγωνιστικές της Α' Φάσης του Πρωταθλήματος Ανδρών)

Επιπλέον χθες το μεσημέρι αγωνίστηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Ιτέας η Παιδική Ομάδα Καλαθοσφαίρισης του Γ.Σ. Ιτέας πετυχαίνοντας χαρακτηριστικά άνετη νίκη απέναντι στην αντίστοιχη ομάδα της Δωρίδας με τεράστια διαφορά στο σκορ 94-29. Η ομάδα μας από το ξεκίνημα πήρε σημαντική διαφορά στο σκορ, ενώ το ημίχρονο του αγώνα έληξε 57-17. Το τελικό σκορ με την διαφορά των 65 πόντων αντιπροσωπεύει στην πράξη την τεράστια αγωνιστική διαφορά των δύο ομάδων. (Πατήστε εδώ για να δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα του Πρωταθλήματος Παίδων)

Οι ομάδες μας συνέχισαν τον κύκλο των επιτυχιών σήμερα Κυριακή, αυτή τη φορά με την ομάδα Εφήβων Καλαθοσφαίρισης να κερδίζει εκτός έδρας με τελικό σκορ 62-122 τον Άρη Αμφίκλειας αγωνιζόμενη για τον Δ Όμιλο του πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης των Εφήβων (ΕΣΚΑΣΕ). Οι παίκτες μας βρέθηκαν πραγματικά σε πολύ μεγάλη μέρα και πετυχαίνοντας 10 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο έφτασαν στη νίκη απέναντι στον Άρη Αμφίκλειας με χαρακτηριστική ευκολία, δείχνοντας πως έχουν μια από τις καλύτερες ομάδες φέτος στην κατηγορία. (Πατήστε εδώ για να δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα του Πρωταθλήματος ΕΣΚΑΣΕ Εφήβων).

Τα ροζ φύλλα των αγώνων του Σαββατοκύριακου για τις ομάδες μας:

Πρ. Ανδρών Α' ΕΣΚΑΣΕ: Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ - ΑΟ ΜΩΛΟΣ 88-65

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Ζάχος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-12, 26-24, 23-10, 10-19.

ΙΤΕΑ (Μωραϊτης): Παπαθεοχάρης 5 (1), Δαλούκας 10 (1), Μπαντελάς 10, Γεωργαντάς 17, Κουτρόγιαννος 5 (1), Αγγελόπουλος 7 (2), Πράππας 18 (6), Πετράκος 5 (1), Κοντογιάννης, Παρασκευόπουλος 5, Πασαλιμανιώτης, Παγώνης 6.

ΜΩΛΟΣ (Σεβαστόπουλος): Κωνσταντόπουλος, Καλοβελώνης 12, Παπανικολάου 4, Βλασσόπουλος 25 (4), Γρίβας, Σιότροπος 11 (1), Χάϊτα, Σακελλαρόπουλος, Διαμαντής, Νικολάου Π., Κρέτσης 7 (1), Καίσαρης 5.

Πρ. Παίδων: Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ - ΔΩΡΙΔΑ 94-29

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-14, 26-3, 23-4, 14-8.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παπανικολάου 6, Παγώνης 18 (1), Σανούδος Εμμ. 20 (2), Ιατρίδης 2, Φώτης, Αναγνωστάκος 12, Δημητρίου 13 (1), Περδίκης 2, Σανούδος Α. 2, Παπαδρόσος 11 (1).

ΔΩΡΙΔΑ (Τσόκας): Ντεντεκιόνι 12, Βασταρούχας Χ., Βασταρούχας Γ., Γαλανός, Λέτσος 7, Αλάϊ, Ζάτσε 4 (1), Μαρούλης 1, Μαλκούτσι 1.

Πρ. Εφήβων: ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ - Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ 62-122

Διαιτητές: Ντάνος-Χριστοδούλου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-31, 23-39, 12-32, 11-20.

ΑΡΗΣ ΑΜΦΙΚΛΕΙΑΣ (Μώρος): Καυκιάς 3 (1), Ζανιάς Θ., Στιβαχτής, Μιχέλης 11, Αλίου, Κουρέπης, Λέκκας, Χούμπα 37 (3), Κεχράς 2, Γκούλε 5 (1), Ζανιάς Ευστ. 4.

Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Βούτσινος 2, Κουτρόγιαννος 24 (4), Παγώνης 28 (3), Δημητρίου 4, Κοντογιάννης 16 (3), Κρικέλας 6, Σανούδος 24 (3), Παπαδρόσος 4, Σκούρας 16.

Δείτε παρακάτω πώς διαμορφώνεται η βαθμολογία στην μεγάλη κατηγορία (Α' ΕΣΚΑΣΕ) όπου αγωνίζεται η ομάδα Ανδρών του Γυμναστικού Συλλόγου Ιτέας:

(Δείτε ολόκληρο το πρόγραμμα της Α' ΕΣΚΑΣΕ πατώντας ΕΔΩ)

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές, προπονητές και συντελεστές για το υπέροχο αυτό Σαββατοκύριακο που μας χάρισαν με την εμφάνιση και τις νίκες τους!